Medeniyet Meselesi İslam ve Batı İlişkileri Çerçevesinde pdf oku indir

tarafından
15
Medeniyet Meselesi  İslam ve Batı İlişkileri Çerçevesinde pdf oku indir

Avrupa merkezciliğinin ortaya çıkardığı ve bizi ilgilendiren en önemli netice , Müslümanları ve islam medeniyetini tarih yazarlığı marifetiyle yok etmek olmuştur. Medeniyet hem her yönüyle hayat , hem de bu hayatı kendisine konu edinen düşünce olduğundan dolayı , İslam medeniyetinin tarih yazarlığı marifetiyle ihmali ve inkarı , İslam Düşüncesinin de ihmal ve inkarını intaç etmiştir. Bulunduğumuz noktada bir taraftan İslam düşüncesi tarihi , medeniyet tarihinin mütemmim cüzü olarak , eksiksiz bir şekilde yazılırken; diğer taraftan bu düşünce ile irtibatlı olan diğer düşünceler de , bu arada batı düşüncesi de , birlikte yazılmalıdır/yazılacaktır. Bugün şunu daha iyi biliyoruz ki , bütün bir insanlık tarihini dikkate almadan , bir medeniyetin veya bir bölgenin tarihini yazmak mümkün olmuyor. Mesela 17.yy Osmanlı düşüncesini , siyasetini , sanatını , ilmini , dini hayatını vs. yazmak istiyorsak , bunu Çin , Hint , Rus ve Batı Avrupa ile irtibatı içinde yazmazsak , eksik yazmış olacağız. Elinizdeki bu eserde , bunun sadece bir mesele ve iki bölge arasındaki ilişki üzerinden müzakeresini yapmaya çalıştık.
 

Medeniyet Meselesi
İslam ve Batı İlişkileri Çerçevesinde isimli 112 sayfadan oluşan kitap ; Tahsin Görgün tarafından kaleme alınmıştır. ENDÜLÜS yayınevinin 19.09.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Medeniyet Meselesi
İslam ve Batı İlişkileri Çerçevesinde isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Delilleriyle İman Esasları pdf oku indir başlıklı makalemizde Delilleriyle İman Esasları indir, Delilleriyle İman Esasları oku ve Delilleriyle İman Esasları pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Medeniyet Meselesi İslam ve Batı İlişkileri Çerçevesinde pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.