Haşhaşiler Gizli Bir Örgütün Tarihi pdf oku indir

tarafından
19
Haşhaşiler  Gizli Bir Örgütün Tarihi pdf oku indir

Haşhaşîler işledikleri siyasi cinayetlerle tanınmış ve kötü bir şöhret edinmişlerdir, hatta bu şöhret o kadar kötüdür ki, “assassin” kelimesi birçok dilde “katil” kelimesiyle aynı anlama gelir. “Dağın Şeyhi” olarak bilinen liderleri hakkında Orta Çağ’dan bu yana çeşitli efsaneler anlatılır; söylenene göre, kalesinde genç erkeklere cennet hayatı yaşatmış, sonra da intihar suikastçısı olarak onları dünyanın dört bir yanına göndermiş. Peki, Haşhaşî adı verilen bu insanlar gerçekte kimlerdi? Heinz Halm, mevcut İslam ve Avrupa kaynaklarına dayanarak on birinci ve on ikinci yüzyıllarda Şiîlerin içinde yaşanan bölünmeden gizli bir İsmailî örgütünün ortaya çıkışını, bu örgütün liderlerinin İslam’ın yazıya dökülmemiş, gerçek mesajını bildiklerine inandıklarını, İran ve Suriye’de birçok kaleyi ele geçirdiklerini, Haçlılara korku ve dehşet saldıklarını anlatıyor. Bu gizli örgütün son kalesini ele geçirmeyi ancak on üçüncü yüzyılın ortalarında Moğollar başaracaktı. Yine de bu örgüte bağlı bazı topluluklar varlığını sürdürmeyi başardı. Bugün bile tartışmaların her zaman odağında olan bu gizemli örgütün nasıl ortaya çıktığını ve İslam dünyasında ne gibi çalkantılara yol açtığını anlamak için Heinz Halm’ın kaleme aldığı Haşhaşîler önemli bir fırsat sunuyor. 
Heinz Halm, 1942 doğumludur. Tübingen Üniversitesinde İslam Bilimleri profesörü olarak görev yapmıştır ve Şiî İslam konusunda otorite isimlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Şiî İslam, Haşhaşîler ve heterodoks İslam konularında birçok kitap yazmıştır.
 
 

Haşhaşiler
Gizli Bir Örgütün Tarihi isimli 120 sayfadan oluşan kitap ; Heinz Halm tarafından kaleme alınmıştır. RUNİK KİTAP yayınevinin 17.06.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Haşhaşiler
Gizli Bir Örgütün Tarihi isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Robert Kolej - İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi (Ciltli) pdf oku indir başlıklı makalemizde Robert Kolej - İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi (Ciltli) indir, Robert Kolej - İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi (Ciltli) oku ve Robert Kolej - İmparatorluktan Cumhuriyete Bir Okulun Tarihi (Ciltli) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Haşhaşiler Gizli Bir Örgütün Tarihi pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.