Osmanlı Toplumunda Aile pdf oku indir

tarafından
19
Osmanlı Toplumunda Aile pdf oku indir

OSMANLI AİLESİNİN EN GENİŞ FOTOĞRAFI…
“Aile bir toplumun en muhafazakâr, az değişen kurumlarından biridir ve şimdi bu asırda değişmektedir, bu değişme sebebiyle ‘aile’ kurumu kadar tarihçi araştırmalarını gerektiren bir konu yoktur. Bu nedenle Osmanlı toplumunda aile yapısı üzerine yazdığım ve tasvip gören makalelerimi yeniden ele almak, yeni malzemeyi araştırmak ve ‘millet’ sistemi ve ‘hukuktaki Romanizasyon’ gibi toplumsal ve hukukî çerçevesine oturtmak gerekiyordu. Bunsuz son 150 senedeki ailenin, aile hukukunun evrimini kavramak mümkün değildir. Bu nedenle 15.- 16. yüzyıllardan bugüne dek hukukî ve toplumsal çerçevesi içinde Osmanlı ailesinin gelişimini ele alan bu çalışmayı kaleme almayı gerekli gördüm.”
İlber Ortaylı
 
Geçmişi karanlık temel kurumlarımızdan biri olan ailenin, Osmanlı İmparatorluğu’ndaki konumu, İlber Ortaylı’nın kaleminden değerlendiriliyor. Ortaylı, eşlerin birbirine karşı sorumlulukları, aile hukuku, çocuğun yetiştirilmesi, devletin Müslüman ve gayrimüslim ailelere yaklaşımı, miras, çok eşlilik, ataerkillik, harem gibi sağlıklı bilgi olmadan üzerine çokça konuşulan mevzuları ilk elden kaynaklarla yorumluyor.
Osmanlı Toplumunda Aile, yalnızca tarihçiler ve araştırmacılar için değil Osmanlı İmparatorluğu’ndaki yaşamı merak eden, sağlam bilgilerle donanmak isteyen herkes için ideal bir çalışma.
 

Osmanlı Toplumunda Aile isimli 240 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından kaleme alınmıştır. KRONİK KİTAP yayınevinin 01.12.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Osmanlı Toplumunda Aile isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl pdf oku indir başlıklı makalemizde M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl indir, M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl oku ve M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Osmanlı Toplumunda Aile pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.