M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl pdf oku indir

tarafından
6
M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl pdf oku indir

M.Ö. 12. yüzyılda, Doğu Akdeniz’i çevreleyen topraklarda hüküm süren uygarlıklar büyüyor, gelişiyor, savaşıyor ve tarihte izlerini bırakıyordu. Geç Tunç Çağı’nın bu büyük devletleri, tıpkı üç bin yıl sonra yerlerini alacak olan ülkeler gibi birbirleriyle iletişim kuruyor, ticaret yapıyor ve diplomatik ilişkiler sürdürmeye çabalıyordu: Hitit kralları Girit malı giyecekler giyiyor, Minoslu ustaların eserleri Mısır’daki sarayları süslüyor, krallar ve firavunlar siyasi nedenlerle komşu ülkelerin prensesleriyle evleniyordu.

Fakat tüm bu güçlü devletler, M.Ö. 1177 yılından itibaren domino taşları gibi yıkıldı. Mikenler, Hititler, Kenanlılar, Asurlular, Minoslular, hatta Mısırlılar tarihe gömüldü. Tarihçilere göre, bu uygarlıkların, yazının, teknolojinin ve mimarinin sonunu getiren, “Deniz Kavimleri” diye adlandırılan esrarengiz toplulukların saldırılarıydı. Ancak Deniz Kavimleri, bu kadar büyük bir çöküşe tek başına neden olmuş olamazdı. Gerçekte ne yaşandı?

Arkeolojik buluntuları, yazıtları ve mektupları kullanarak dönemi okurun gözünde ilgi çekici bir şekilde canlandıran Eric H. Cline, birbiriyle bağlantılı çok sayıda unsurun nasıl bu devletlerin sonunu getirdiğini anlatıyor. Cline, doğal afetler ve iklim değişikliği kadar, istilalar, savaş ve karşılıklı bağımlılık gibi insan eliyle gerçekleşen şartların da bu sona katkıda bulunduğunu ortaya koyarak, Geç Tunç Çağı’nın büyük devletlerinin yükselişi ve düşüşü ile ilgili canlı, renkli ve düşündürücü bir analiz sunuyor.

Ödüller
 
M.Ö. 1177
2014‘te Amerikan. Şarkiyat Araştırmaları Okulları’nın En İyi Popüler KitapÖdülü’nü,
2015‘te Amerikan Yayıncılar Derneği’nin PROSE (Profesyonel ve Bilimsel Seçkinlik) Ödülleri’nde Arkeoloji ve Antropoloji alanında mansiyon ödülü kazandı.
2014 yılında The New York Post ve The Federalist yayınlarının,
2015 yılında ise The Australian gazetesinin Yılın En İyi Kitapları listesinde yer aldı. 
2016 sonbahar döneminde, kitap Brigham Young Üniversitesi David M. Kennedy Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde “ders döneminin kitabı” seçildi.
 

M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl isimli 270 sayfadan oluşan kitap ; Eric H. Cline tarafından kaleme alınmıştır. BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 03.10.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Arap Uyanışı Arap Ulusal Hareketinin Öyküsü pdf oku indir başlıklı makalemizde Arap Uyanışı Arap Ulusal Hareketinin Öyküsü indir, Arap Uyanışı Arap Ulusal Hareketinin Öyküsü oku ve Arap Uyanışı Arap Ulusal Hareketinin Öyküsü pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

M.Ö. 1177 Medeniyetin Çöktüğü Yıl pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.