Atatürk’ün Hatıraları pdf oku indir

tarafından
14
Atatürk’ün Hatıraları  pdf oku indir

“Hiç şüphesiz ki Falih Rıfkı Atay’ın  Çankaya, Atatürk’ün Hatıraları kitapları her türlü düşünce sahibinin mutlaka okuması gereken kitaplardır. Falih Rıfkı Atay’ın sürükleyici, zengin muhtevalı, zıt görünüm ve olaylara dayanarak tezlerini savunan bir üslubu vardır.”
                                         Prof. Dr. İlber ORTAYLI
 
 
Falih Rıfkı Atay, modern Türkiye ve cumhuriyete giden yolu aydınlatan, “Atatürk’ün Hatıraları” adını verdiği değerli eseri ile ilgili şunları söylüyor:
“1926 yılındayız. Mustafa Kemal Paşa henüz Atatürk soyadını almamıştır. Cumhurbaşkanı olduğu için adı başında “Gazi ve Müşir” sıfatlarını da görmüyoruz. Biz kendisine Gazi veya Gazi Paşa derdik.
Mustafa Kemal’in akşam sofrası, Selânik’te kolağasılığından beri bir siyasi toplantı idi. Bir “içki ve eğlence âlemi” değildi. Ben hiçbir okulda Çankaya akşam toplantılarında olduğu kadar ciddi çalışma günleri geçirdiğimi hatırlamıyorum. Bu toplantılarda eğlence, okullardaki “teneffüs” dediğimiz, bahçeye inerek dinlenme gibi bir şeydi.

Hatıralar, 1914’te Kaymakam Mustafa Kemal Bey’in Sofya’da ataşemiliter olduğu günlerden 1926 yılına kadar sürecekti.

Notlarım Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıkmasına kadar sürer. 19 Mayıs 1919’dan sonrasını da Atatürk “Nutuk”unda anlatmıştır.

“Atatürk’ün Hatıraları” adını pek haklı olarak taşıyan bu eser 19 Mayıs 1919’dan önceki boşluğu doldurmakta, Kurtuluş Savaşı ile onu başaranın türlü olaylar içinde nasıl yetiştiğini anlatmaktadır.”
 

Atatürk’ün Hatıraları isimli 136 sayfadan oluşan kitap ; Falih Rıfkı Atay tarafından kaleme alınmıştır. POZİTİF YAYINLARI yayınevinin 14.06.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Atatürk’ün Hatıraları isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Hayatta Kalanlar pdf oku indir başlıklı makalemizde Hayatta Kalanlar indir, Hayatta Kalanlar oku ve Hayatta Kalanlar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Atatürk’ün Hatıraları pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.