Katip Bartleby (Kısa Klasik) pdf oku indir

tarafından
7
Katip Bartleby (Kısa Klasik) pdf oku indir

Çok kısıtlı bir çevrenin tanıdığı adsız sansız bir yazar olarak öldüğünde, Melville ardında bugün klasik romanın başyapıtlarından biri kabul edilen Moby Dick’i ve kült kısa öyküsü Kâtip Bartleby’yi bırakmıştı. 19. yüzyıl New York’unda Wall Street’te, bir avukatın yazıhanesinde kâtip olan genç Bartleby zamanla “yapmamayı tercih etmesi” ve kayıtsızlığıyla patronun nasıl başa çıkacağını bilemediği bir soruna dönüşmüştü.
Konu olduğu metinden bağımsızlaşıp adeta kendi yaşamını sürmeye başlayan, başka edebi eserlere ilham veren, canlı kanlı bir insana dönüşen Bartleby,  20. yüzyıl edebiyatının simge karakterlerinden biri haline geldi. Deleuze’den Derrida’ya Blanchot’dan Negri’ye birçok düşünürün üzerine kalem oynattığı bu çetrefil karakter, çarkın uyumsuz dişlisi yeni okumalara, çözümlemelere konu olmaya devam ediyor.
“Bartleby, ustalığın ya da düşsel imgelemenin uçarılığının ötesindedir; her şeyden önce evrenin gündelik ironilerinden biri olan gerçek faydasızlığı gösteren üzücü ve gerçek bir kitaptır.”
Jorge Luis Borges
 
#dünyaklasikleri #kısaklasikler #kült #yapmamayıtercihederim #katip #aykırı #özgürirade
 

Katip Bartleby (Kısa Klasik) isimli 64 sayfadan oluşan kitap ; Herman Melville tarafından kaleme alınmıştır. CAN YAYINLARI yayınevinin 21.05.2019 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Katip Bartleby (Kısa Klasik) isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan İran Masalları (Cep Boy) pdf oku indir başlıklı makalemizde İran Masalları (Cep Boy) indir, İran Masalları (Cep Boy) oku ve İran Masalları (Cep Boy) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Katip Bartleby (Kısa Klasik) pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.