Federalist Yazılar pdf oku indir

tarafından
12
Federalist Yazılar pdf oku indir

Federalist Yazılar’ın kaleme alındığı tarih, 1494’ten 1775 yılına kadar Britanya’nın egemenliği altındaki Kuzey Amerika sömürgelerinin 1775’ten 1783’e kadar verdikleri bağımsızlık savaşı zaferinden kısa bir süre sonraki zaman dilimine denk düşer. Federalist Yazılar; James Madison, Alexander Hamilton ve John Jay tarafından yaklaşık iki buçuk yüzyıl önce üç farklı gazetede kaleme alınmış (Ekim 1787-Nisan 1788) seksen beş makaleden oluşuyor. Bu makalelerin amacı, tek cümleyle özetlenecek olursa; New York’u, bugün hâlâ yürürlükte olan ABD Anayasası’nı onaylamaya ikna etmekti. Fakat eserin böyle özetlenmesi, bu yazıların kuru birer propaganda bildirilerinden ibaret olduğu anlamına gelmiyor. Federalist Yazılar, böyle bir adlandırmadan çok daha fazlasını hak ediyor. Yale Üniversitesindeki anayasa hukuku derslerini veren William Eskridge’ın “entelektüel siyasal teoriye dayanan zekice analizler” olarak tanımladığı bu yazılar, ünlü hukuk tarihçisi Richard B. Morris’e göre de “emsalsiz bir Anayasa şerhidir ve Amerikalı yazarlarca kaleme alınan siyaset bilimi eserleri içinde gerek kapsam gerekse derinlik itibarıyla eşi benzeri olmayan bir klasik”tir. Federalistler, bu yazıları yazarak polemiğe girdikleri, ademimerkeziyetçiliği öne çıkaran Antifederalistlerin aksine, merkezi iktidarın güçlendirilmesini savunuyordu. Federalist adlandırmasını üstlenmeleri açıkçası politik bir manevranın ürünüydü. Anayasa yürürlüğe girmeden önceki tartışmalar devam ederken kamuoyunda nüfuz sahibi kişiler (örn. Thomas Jeffferson, George Mason, Patrick Henry ve Elbridge Gerry) bu taslağa sıcak bakmıyordu. Gevşek bir birlik hâlindeki mevcut Konfederasyon’un yerine daha güçlü bir merkezi iktidar öngören Anayasa’nın, yerel iktidarların hak ve yetkilerini aşındıracağını ve bu iktidarları merkezi yönetimin bir koluna dönüştüreceğini düşünüyorlardı. Bununla birlikte Federalistler, eyaletlerin “ayrı” hareket etmelerinin nihayetinde devlette engellenemez ayrılıklara yol açacağını savunuyorlardı. Zaten eserin ilk on dört makalesindeki ana tema da bölünmüşlük ve parçalılığa karşı birliğin önemidir. İyi bir anayasal hükûmetin gereklerini ve önemini açıklamak gibi bir amaç taşıyan yazarlar, bu kitapta toplanan yazılarıyla sadece Amerika’daki anayasa akademisyenleri için değil, daha genel olarak siyasetle ilgilenen herkes için aydınlatıcı bir metin üretmiş oldular. Tolga Şirin ve Necdet Umut Orcan tarafından kapsamlı bir sunuş ve notlarla birlikte ilk kez Türkçeye tam metin olarak çevrilen Federalist Yazılar, her şeyden önce özellikle siyasal tartışmalardaki polemik kültürü, en keskin tartışmalarda dahi korunan entelektüel düzey ve kullanılan estetik dil itibarıyla dikkate değer bir ilham kaynağı olmayı bugün de sürdürüyor.
 

Federalist Yazılar isimli 620 sayfadan oluşan kitap ; Alexander Hamilton tarafından kaleme alınmıştır. RUNİK KİTAP yayınevinin 28.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Federalist Yazılar isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan İslamofobi pdf oku indir başlıklı makalemizde İslamofobi indir, İslamofobi oku ve İslamofobi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Federalist Yazılar pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.