Tefsir Tarihi pdf oku indir

tarafından
20
Tefsir Tarihi pdf oku indir

Ahlaki ve insani değerlerin tamamen kaybolduğu, beşeriyetin cehalet karanlıkları içinde kıvranıp durduğu bir zamanda hidayet ufkundan doğan bir güneş, cihana ilim ve hikmet nurlarını yayarak insanlığı tarihin karanlıklarından aydınlığa çıkarmıştır, Bu güneş, hiç kuşkusuz Kuran-ı Kerim’dir. Onun sahip olduğu semavi feyizleri ve hayati kuvveti ortaya çıkaran bilim dalı ise Tefsirdir, Tefsir bilindiği gibi Kur’an’ın dil bakımından tahlil edilmesiyle ve metnin anlaşılması için gerekli olan verilerin bir araya getirilmesiyle gerçekleştirilen bir faaliyettir. Hz. Peygamber (s.a.v) ve ashab ile başlayan bu faaliyet önceleri şifahi bir tarzda, hicri II. asrın ikinci yarısından itibaren de yazıya geçilerek günümüze kadar devam edip gelmiştir. Kur’an mesajının anlaşılmasına yönelik bütün bu aktiviteler tarihsel bir süreci oluşturmaktadır ki buna “Tefsir Tarihi” denilmektedir. Söz konusu tarihin başlangıçtan bugüne kadar geçirmiş olduğu gelişim sürecinin bilinmesinde elbette ki zaruret vardır, Özellikle İlahiyat öğrencilerinin ve Kur’an üzerine araştırma yapanların bu tarihi süreç içerisindeki Kur’anî yaklaşımları ve bu yaklaşımların sonucunda ortaya çıkan çalışmaların ürünlerini iyi bilmeleri gerekmektedir. İşte tamamen bu espriden hareketle kaleme alınan bu eser, hem Kur’an’ı, İslami geleneğin hassasiyetlerini göz ardı etmeden tanıtmak ve hem de tarihe bir yoluculuk yaparak tefsirle ilgili çabaları özetlemek suretiyle Kur’an’a yönelik hizmetlere bir nebze olsun katkıda bulunmak gibi bir amaç taşımaktadır.
 

Tefsir Tarihi isimli 296 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. Muhsin Demirci tarafından kaleme alınmıştır. M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 14.10.2014 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Tefsir Tarihi isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Nebevi Eğitim Modeli Dar'ul Erkam Vahyin Nuzül Sürecinde Şahsiyet Eğitimi pdf oku indir başlıklı makalemizde Nebevi Eğitim Modeli Dar'ul Erkam Vahyin Nuzül Sürecinde Şahsiyet Eğitimi indir, Nebevi Eğitim Modeli Dar'ul Erkam Vahyin Nuzül Sürecinde Şahsiyet Eğitimi oku ve Nebevi Eğitim Modeli Dar'ul Erkam Vahyin Nuzül Sürecinde Şahsiyet Eğitimi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tefsir Tarihi pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.