Sözcük Hikayeleri Sözlerde Saklı Kültür pdf oku indir

tarafından
9
Sözcük Hikayeleri  Sözlerde Saklı Kültür pdf oku indir

Etimoloji, köken bilgisi, kelime tarihçiliği ya da bu kitaptaki adlandırılışıyla sözcük hikâyesi, bir sözcüğün nerden gelip nereye gittiğinin hikâyesidir. Her sözcüğün hikâyesi de bir insanlık hikâyesidir.
Çapkın, yavşak, hovarda, bağnaz sözcüklerinin kökleri neydi, bugüne nasıl ulaştılar? Tahtakurusu, peygamberdevesi, çobanaldatan sözcükleri nasıl ortaya çıktı? Bu canlılara neden bu adları verdik? Ebegümeci, akşamsefası ve güzelavrat otu gibi bitkilerin adlandırılmasının kökeninde ne gibi kültürel kodlar yatıyor? Arsenal, darağacı, cin, lizöz, maskara, fuşya, şömentabla sözcükleri Türkçeye hangi dilden girip ne tür anlam gelişmeleri yaşadılar? Tabanca, eroin, sıtma ve öfke eski zamanlarda ne anlama gelirdi, bugünkü anlamlarını nasıl kazandılar? Özlemek, beklemek, sömürmek, sınamak vd. neydi, ne oldu?
 
Elinizdeki bu kitapta kök biçimleriyle, eski anlamlarıyla, ses, şekil ve anlam gelişmeleriyle, edebiyattaki ve genel olarak sanatın her türündeki yansımalarıyla 134 sözcük değerlendirildi.
 

Sözcük Hikayeleri
Sözlerde Saklı Kültür isimli 264 sayfadan oluşan kitap ; Hatice Şirin tarafından kaleme alınmıştır. BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 14.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Sözcük Hikayeleri
Sözlerde Saklı Kültür isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Sözcük Hikayeleri Sözlerde Saklı Kültür pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.