Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali (2 Cilt) pdf oku indir

tarafından
34
Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali (2 Cilt) pdf oku indir

Kur’ân-ı Kerîm’in kendi kendisini açıklaması onun en büyük özelliği olduğu gibi, tefsir usulünün de en başta gelen ilkesidir. Bu ilke ihmal edildiği zaman herkesin kendi anlayışına göre âyetleri istediği tarafa çekebildiğine dair sayısız örneklerin şahidiyiz.
Kur’an tefsirinin ikinci kaynağı ise Hadistir. Zira Kur’ân-ı Kerîm’i tebliğ etmenin yanı sıra, onu söz ve fiille açıklamak Peygamber aleyhisselâma, ona itaat etmek de ümmetine görev olarak verilmiştir. Günümüzdeki ihtilâflar, özellikle bir kısım medya eliyle biteviye sürdürülen tartışmalar dikkatle incelendiğinde görülecektir ki, bu konuları anlaşılmaz hale getiren en büyük etken, Hadisin dikkate alınmamasıdır. Zira Hadis, ümmet içindeki her türlü ihtilâfı çözme gücüne sahiptir; onun için anlaşmazlık halinde Peygamber aleyhisselâma başvurmak bizzat Kur’ân-ı Kerîm tarafından emredilmiştir (Nisâ, 4/65).
Elinizdeki meâl, mevcut çalışmalar arasında eksikliği müşahede edilen bu iki ana noktada bir hizmet sunmak niyetiyle hazırlanmıştır:
Bu çalışmada sadece âyetlerin meali verilmekle yetinilmemiş; o âyetle ilgili daha başka âyetlere de dipnotlarında yer verilmiştir.
Aynı şekilde, Peygamber Efendimizin Kur’ân-ı Kerîm ile ilgili açıklamaları da, yine ilgili âyetlerin dipnotlarında, Hadis ilminin ilkeleri doğrultusunda ve kaynakları gösterilmek suretiyle kaydedilmiştir.
Bu iki özellik, elinizdeki meâlin diğer bütün meâllerden ayrılan en önemli yönünü teşkil etmektedir. Bu sayede, okuyucu, Kur’ân-ı Kerîm’in hangi sayfasını açarsa açsın, okuduğu âyetlerle ilgili diğer âyetleri bir arada inceleme fırsatı bulduğu gibi, kendisine Kur’an indirilen Peygamberin âyetlerle ilgili açıklamalarını da o âyetlerin dipnotlarında bulacaktır.
 

Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali (2 Cilt) isimli 2150 sayfadan oluşan kitap ; tarafından kaleme alınmıştır. M.Ü. İLAHİYAT FAKÜLTESİ VAKFI YAYINLARI yayınevinin 05.02.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali (2 Cilt) isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Peygamberler Tarihi pdf oku indir başlıklı makalemizde Peygamberler Tarihi indir, Peygamberler Tarihi oku ve Peygamberler Tarihi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur’an-ı Kerim Meali (2 Cilt) pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.