Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf oku indir

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf oku indir

Mustafa Kemal Atatürk’ün sofrasında yenenler, içilenler, mutfak
harcamaları ve personel masrafları
 
Atatürk’ün sofrası hakkında şimdiye kadar çok şey söylendi, makaleler ve ciltler dolusu kitaplar yazıldı ama o sofraya gelen yemekler pek merak edilmedi, yemeklerin hazırlandığı mutfak ve mutfağın nasıl işlediği araştırılmadı.
Mustafa Kemal Paşa’nın yaşadığı ve bazen uzun, bazen kısa müddetlerle kaldığı yerlerin; yani Çankaya’nın, Dolmabahçe Sarayı’nın, Florya Köşkü’nün ve diğer mekânların ortak özellikleri birer bekâr evi olmalarıydı.
Atatürk’ün Mutfağı’nda devletin kurucusunun sofrasına gelen yemeklerin hazırlandığı mutfağın kuruluşu, satın alınan mutfak âletleri, yemek takımları, aşçılar, o devirde sofracı denen garsonlar, yiyecekler, içecekler ve Atatürk’ün hususî hesabından karşıladığı yeme-içme masrafları belgelere dayanılarak anlatılmaktadır.
Kitapta kullanılan belgeler şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndedir ve 1921’den, yani Mustafa Kemal Paşa’nın Çankaya Köşkü’ne yerleşmesinden itibaren yapılan bütün harcamaların evrakı mükemmel şekilde muhafaza edilmiştir.
Bu kitap Atatürk’ün mutfağını konu alan ilk çalışmadır ve kitapta yazılanların tamamının kaynağı, Cumhurbaşkanlığı Arşivi’ndeki belgelerdir.
 

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) isimli 328 sayfadan oluşan kitap ; Murat Bardakçı tarafından kaleme alınmıştır. TURKUVAZ KİTAP yayınevinin 20.01.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Osmanlı ve Avrupa Osmanlı Devleti'nin Avrupa Tarihindeki Yeri pdf oku indir başlıklı makalemizde Osmanlı ve Avrupa Osmanlı Devleti'nin Avrupa Tarihindeki Yeri indir, Osmanlı ve Avrupa Osmanlı Devleti'nin Avrupa Tarihindeki Yeri oku ve Osmanlı ve Avrupa Osmanlı Devleti'nin Avrupa Tarihindeki Yeri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Atatürk’ün Mutfağı (Karton Kapak) pdf oku indir - Yandex indir