Tembellik Hakkı pdf oku indir

tarafından
19
Tembellik Hakkı pdf oku indir

Paul Lafargue’ın Tembellik Hakkı adlı eseri 1883’te yayımlanmasının ardından Komünist Manifesto’dan sonra en çok dile çevrilen, en çok baskısı yapılan, en çok okunan, atıfta bulunulan, tartışılan başyapıtlardan biri oldu. Lenin Rusya’da 1905 Devrimi sürecinde çok sayıda baskı yapan Tembellik Hakkı’nı Ekim Devrimi üzerinde önemli etkiye sahip yapıtlardan biri olarak tanımlamıştı.
 
19. yüzyılın sonlarında on yedi saate varan çalışma saatleri üzerine kapitalizmin insanı köleleştiren, mutsuzlaştıran ve yoksullaştıran düzenini keskin bir ironiyle eleştiren Lafargue Tembellik Hakkı’nda bir yandan da aşırı üretimin büyük savaşlara, sömürgeciliğe yol açacağını vurguluyor. Vahşi kapitalizmin yanı sıra çalışmaya övgüler yağdıran Marksist ideolojiyi de eleştiren Lafargue aylaklığı, tembelliği övmekten çok insanların yaşamaya vakit ayırması gerektiğini savunuyor.
 
#kısaklasikler #fransızklasikleri #kapitalizm #işçisınıfı #sömürü #marksizm #komünistmanifesto
 

Tembellik Hakkı isimli 56 sayfadan oluşan kitap ; Paul Lafargue tarafından kaleme alınmıştır. CAN YAYINLARI yayınevinin 01.12.2020 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler bu kitabı indirebilir ve Sitemizden özetini okuyabilirsiniz. Tembellik Hakkı isimli Kitabı indirmek için aşağıdaki yorum kısmına mesaj bırakın

Bir önceki yazımız olan Piraye'ye Mektuplar / Nazım Hikmet pdf oku indir başlıklı makalemizde Piraye'ye Mektuplar / Nazım Hikmet indir, Piraye'ye Mektuplar / Nazım Hikmet oku ve Piraye'ye Mektuplar / Nazım Hikmet pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Tembellik Hakkı pdf oku indir Kitabımızı buradan indirebilirsiniz.