Refet pdf oku indir

Refet pdf oku indir

“Refet artık on dokuz yaşındaydı. Onun hayalleri o yaştaki diğer genç kızların hayallerine benzemiyordu. Kazanacak, evini idare edecek, annesini rahat ettirecek, birçok çocuk okutup vatan evlatlarının eğitim ve öğretiminde bulunacak, o çocukların hepsi buna hürmet edecek, ‘Hocamız’ diye sevecekler! İşte Refet’in hayalleri hep bundan ibaretti.”
 
Türk edebiyatının ilk kadın romancısı Fatma Aliye’nin 1896 yılında yayımladığı, döneminin çok ilerisinde bir roman olan Refet, henüz kadının adının olmadığı bir toplumda kadının öğrenim ve çalışma haklarını, sosyal hayattaki konumunun artırılmasını savunan güçlü bir eser. Aynı zamanda dönemin taşra ve şehir yaşantısına gerçekçi bir bakış.
 
Babasının ölümünden sonra annesiyle bir başına kalan Refet’in tek istediği öğretmen olmak ve annesine rahat bir hayat sunmaktır. Erkek egemen bir toplumda genç bir kızın başarılı olmasının yegâne onurlu ve kaçınılmaz yolunun çalışmaktan geçtiğini bilen Refet hem cinsiyetinin hem de alt sınıfta olmanın güçlüklerine karşı mücadele verir.
 
Refet, Türk edebiyatında kadının gücü üzerine yazılmış en önemli eserlerden biri.
 
 

Refet isimli 184 sayfadan oluşan kitap ; Fatma Aliye tarafından yazılmış ve İTHAKİ YAYINLARI yayınevinin 20.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler (Ciltli) pdf oku indir başlıklı makalemizde Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler (Ciltli) indir, Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler (Ciltli) oku ve Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler (Ciltli) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Refet pdf oku indir - Yandex indir