Emeviler (661-750) pdf oku indir


Emeviler (661-750) pdf oku indir

İslam tarihinin ilk hanedan devleti olan Emeviler,Muaviye b. Ebu Süfyan tarafından Dımaşk’ta kurulmuş ve doksan yıl hüküm sürmüştür. Bu dönem, daha çok halifelik kurumunun bir tür saltanata dönüşmesi, muhalif gruplarla mücadele ve dışta kazanılan büyük fetihlerle meşhur olmuştur. İstanbul’un birkaç defa kuşatıldığı bu dönemde, doğu ve batıda kazanılan fetihlerle, ülkenin sınırları Türkistan’dan Fransa içlerine, Anadolu’dan Hindistan’a kadar ulaşmış ve bu geniş coğrafyada islamiyet hızla yayılmıştır. İslami ilimler alanındaki çalışmaların yoğunlaştığı ve buna bağlı olarak kitap telif hareketinin başladığı Emeviler dönemi; ilk siyasi ve itikadi mezheplerin ortaya çıkışına da sahne olmuştur. İslam sanatının temelleri de bu dönemde atılmıştır.
 

Emeviler (661-750) isimli 343 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. İsmail Yiğit tarafından yazılmış ve İSAM / İSLAM ARAŞTIRMALARI MERKEZİ yayınevinin 23.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Endülüs Müslümanları Kültür ve Medeniyet pdf oku indir başlıklı makalemizde Endülüs Müslümanları Kültür ve Medeniyet indir, Endülüs Müslümanları Kültür ve Medeniyet oku ve Endülüs Müslümanları Kültür ve Medeniyet pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Emeviler (661-750) pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?