Maturidi’nin Akide Risalesi ve Şerhi pdf oku indir


Maturidi’nin Akide Risalesi ve Şerhi pdf oku indir

İslâm tefekkür tarihi içinde, iman esaslarının ve dolayısıyla İslâm dininin felsefesini yapan kelâm ilminin önemi, yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından kabul edilen bir husustur. Ehl-i sünnet kelâmının tefekkür tarihimizdeki yeri ise başka bir önem taşır. Sünnî kelâmın kurucusu İmâm Mâtürîdî ve ona nispet edilen Mâtürîdiyye ekolü hakkındaki araştırmalar ivme kazansa da henüz yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Ebû Mansûr el-Mâtürîdî’nin telîf, imlâ veya takriri sonucu vücûd bulmuş bir eser olma ihtimali zayıf görünse de en azından onun görüş ve düşünüşlerine nisbeten erken dönemlerde kaleme alınmış Akîde Risâlesi üzerine Şâfiî ve Eş’arî âlim Sübkî’nin meydana getirdiği şerh ihmal edilmemesi gereken bir kaynaktır. Bu anlayış içinde Mâtürîdî’nin Akîde Risâlesi ve Şerhi adı altında bir çalışma yapmanın gerekliliği izahtan vâreste idi. İşte bu çalışma böyle bir kanaatin mahsulüdür.
 

Maturidi’nin Akide Risalesi ve Şerhi isimli 228 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. M. Saim Yeprem tarafından yazılmış ve DİYANET VAKFI YAYINLARI yayınevinin 23.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar pdf oku indir başlıklı makalemizde Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar indir, Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar oku ve Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Maturidi’nin Akide Risalesi ve Şerhi pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?