• Anasayfa
  • Genel
  • Temelleri Gelişimi ve Yapısıyla Tarihi Coğrafya pdf oku indir

Temelleri Gelişimi ve Yapısıyla Tarihi Coğrafya pdf oku indir


Temelleri Gelişimi ve Yapısıyla Tarihi Coğrafya pdf oku indir

Özellikle son yıllarda üzerine yapılan araştırma ve tartışmaların arttığı interdisipliner bir araştırma sahası olan tarihi coğrafya, Türkiye’de hızla daha geniş çevrelerde duyulmaya ve ilgi çekmeye başlamıştır. Bu bağlamda her geçen yıl daha fazla üniversitede, daha fazla bölümde ders olarak okutulmaya başlanmış, dolayısıyla bu durumun hem sebebi, hem de sonucu olarak tarihi coğrafya sahasında daha fazla eserin hazırlandığı görülmektedir. Bütün bu gelişmelere rağmen, yine de, halen ülkemizde bu sahada yeterli araştırmacı ve çalışma bulunduğu söylenemez. 

Bu kitapta tarihi coğrafyanın tanımı, kapsamı, temel kavramları yanında coğrafya ve en yakın disiplinler arkeoloji, tarih ile coğrafya tarihi, paleocoğrafya gibi konular için de temel bilgiler verilmiştir. Tarihi coğrafyanın ortaya çıkışı, gelişimi, kaynakları konusunun da ele alındığı eser, şu haliyle sadece üniversitelerde çeşitli bölümlerde öğrenim gören çok sayıdaki lisans-yüksek lisans ve doktora öğrencileri için değil, tarihi coğrafyayı merak eden ve öğrenmek isteyen herkes için iyi bir başvuru kaynağıdır.
 

Temelleri Gelişimi ve Yapısıyla Tarihi Coğrafya isimli 416 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Osman Gümüşçü tarafından yazılmış ve YEDİTEPE YAYINEVİ yayınevinin 09.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.


Temelleri Gelişimi ve Yapısıyla Tarihi Coğrafya pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?