• Anasayfa
  • Siyaset
  • Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması pdf oku indir

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması pdf oku indir


Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması pdf oku indir

“Kapsamı ve çağdaş küresel siyasetin inceliklerini kavraması bakımından göz kamaştırıcı.” 
—Francis Fukuyama
 
Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Soğuk Savaş sonrası dünyada insanların kültüre ve dine dayalı kimliklerinin başlıca çatışma kaynağı olacağını öne süren bir tezdir. Amerikalı siyaset bilimci Samuel P. Huntington’a göre gelecekte savaşlar ülkeler arasında değil, kültürler arasında çıkacaktır. Kültürel kimliğin en yüksek derecesi olarak farklı medeniyetler kavramı da çatışma potansiyelini analiz etmede giderek daha yararlı hale gelecektir. Geçmişte dünya tarihi, Batı medeniyetinde görüldüğü üzere çoğunlukla hükümdarlar, uluslar ve ideolojiler arasındaki mücadeleleri anlatıyordu. Ancak Soğuk Savaş’ın bitimiyle dünya siyaseti, Batılı olmayan medeniyetlerin artık dışlanmadığı, aksine tarihi şekillendirmede ve etkilemede Batı’yla birlikte rol aldığı yeni bir aşamaya girmiştir.
Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, dünya siyasetinin durumunu analiz eden provokatif ve ileri görüşlü bir eser olması bakımından önemini günümüzde de korumakta ve tarihin gelişimine ışık tutmaktadır.
 
“Batı’nın en seçkin siyaset bilimcilerinden biri olan Sam Huntington, gelecek yüzyılda küresel siyasetin gerçekliklerini anlamayı sağlayacak, ilgi çekici bir çerçeve sunuyor. Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana yazılmış en önemli kitaplardan biri.”
—Henry A. Kissinger
 

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması isimli 544 sayfadan oluşan kitap ; Samuel P. Huntington tarafından yazılmış ve PANAMA YAYINCILIK yayınevinin 12.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Güç Odaklarının Mücadelesi (1299-1980) (Özel Baskı) pdf oku indir başlıklı makalemizde Güç Odaklarının Mücadelesi (1299-1980) (Özel Baskı) indir, Güç Odaklarının Mücadelesi (1299-1980) (Özel Baskı) oku ve Güç Odaklarının Mücadelesi (1299-1980) (Özel Baskı) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?