Osmanlı Toplumunda Tasavvuf 18, Yüzyıl pdf oku indir


Osmanlı Toplumunda Tasavvuf 18, Yüzyıl pdf oku indir

18. Asırda Anadolu’da faaliyeti tespit edilebilen şeyhlerin sayısı yaklaşık olarak 807’dir. Bu şeyhlerin mensup oluğu ana tarikatlar ise, Halvetilik, Nakşibendilik, Mevlevilik, Kadirilik, Celvetilik, Bektaşilik, Bayrimilik, Sadilik, Rifailik ve Bedevi’liktir. Bu asırda Nureddin Cerrahi, Hasan Sezai, Mehmed Cemaleddin Efendi, Abdullah Salahaddin-i Uşşaki ve Ahmet Raufi gibi kol kurucusu şeyhler yetişmiştir.
Elinizdeki çalışma bir yandan 18. yüzyıldaki sosyal ve siyasi hayatın önemli bir unsuru olan tarikatlere yakından bakmayı hedeflerken bir yandan da başta İstanbul, Bursa ve Edirne olmak üzere Btün bir Anadolu’nun çeşitli cephelerden çekilmiş bir resmini sunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin gerileme dönemi içerisinde olmasına rağmen, tekkelerin birer cazibe merkezi olmaya devam ettiği, özellikle kendisine kol nisbet edi-len şeyhlerin, tarikatlarını yeniden canlandırdıkları ve toplumu müspet olarak yönlendirdikleri, emek ürünü bu yetkin çalışma sayesinde daha iyi görülecektir. Eser, sosyal ve kültürel tarihimize ilgi duyanlar için görmezden gelinemeyecek bir kaynak niteliğinde…
 

Osmanlı Toplumunda Tasavvuf 18, Yüzyıl isimli 792 sayfadan oluşan kitap ; Dr. Ramazan Muslu tarafından yazılmış ve İNSAN YAYINLARI yayınevinin 01.11.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Peygamberimizin Hayatı 2 (Ciltsiz Küçük Boy) Medine Dönemi pdf oku indir başlıklı makalemizde Peygamberimizin Hayatı 2 (Ciltsiz Küçük Boy) Medine Dönemi indir, Peygamberimizin Hayatı 2 (Ciltsiz Küçük Boy) Medine Dönemi oku ve Peygamberimizin Hayatı 2 (Ciltsiz Küçük Boy) Medine Dönemi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


Osmanlı Toplumunda Tasavvuf 18, Yüzyıl pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?