On İki Caeasar’ın Yaşamı pdf oku indir


On İki Caeasar’ın Yaşamı pdf oku indir

Suetonius’un On İki Caesar’ın Yaşamı adlı yapıtı Iulius Caesar’dan Domitianus’un ölümüne dek (MÖ 100 MS 96) Roma tarihine yön veren imparatorların yaşamlarını anlatırken, Roma devletinin yapısı, işleyiş biçimi, toplumun durumu, olaylar ve çeşitli konular hakkında oldukça ayrıntılı bilgi vermektedir. Bu nedenle kitap Eskiçağ Tarihi çalışmalarına büyük bir katkıda bulunmaktadır. Suetonius, tarihyazımının biçimlenmesinde çok etkili olmuştur. Ardından gelen pek çok yazar onu izlemiştir.
Yapıt, Roma devlet yönetiminde Senatus’un etkinliğinin azaldığı bir dönemde yönetimde önemli rol oynayan Gaius Iulius Caesar’ın yaşam öyküsüyle başlar. Suetonius, Gaius Iulius Caesar’ın ve ardılı princepslerin yaşamlarını, dış görünüşlerini, doğumları ve ölümleri ile ilgili kehanetleri, ailelerini, biyografi yazım türünün geleneğine uyarak belli bir düzen içinde anlatmıştır. Suetonius’un, üstlendiği kamu görevlerinden ötürü doğrudan edindiği bilgilere dayandırdığı On İki Caesar’ın Yaşamı adlı biyografik yapıtından Roma’daki yönetim değişikliğinin nasıl başladığı ve halkın sosyal yaşamının bundan nasıl etkilendiği hakkında bilgiler edinilebilir.
 

On İki Caeasar’ın Yaşamı isimli 494 sayfadan oluşan kitap ; Gaius Suetonius TranQuillus tarafından yazılmış ve DOĞU BATI YAYINLARI yayınevinin 25.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan İngiliz Misyonerleri pdf oku indir başlıklı makalemizde İngiliz Misyonerleri indir, İngiliz Misyonerleri oku ve İngiliz Misyonerleri pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


On İki Caeasar’ın Yaşamı pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?