İslam Felsefesi Tarihi pdf oku indir


İslam Felsefesi Tarihi pdf oku indir

Felsefenin ortaya çıkış merkezi olarak Akdeniz havzası ve Yunan medeniyeti olsa da daha öncesinde Uzak Doğu’da, Orta Doğu’da hikmetin bulunduğu genel kabul görmektedir. Hatta Henry Corbin’in kabulüyle hikmetin önce Doğu dünyasında ortaya çıkıp buradan Mısır’a ve oradan da Yunanlılara geçtiği düşüncesine katıldığımızı ifade etmemiz gerekir. Bize düşen görevin, hikmeti yine öz yurduna döndürerek üzerimize atılmış bulunan ataletten kurtulmak, düşüncenin verdiği dinamizmi yeniden kazanmaktır.

Bu kitabın böyle bir hareketliliğe vesile olmasını diliyoruz. Türk milletinin öz güvenini yeniden kazanmasıyla üzerinde yaşadığımız dünyadaki yerimizin daha sağlam ve güçlü olacağı inancındayız. Bunun için de kendi kültürümüzü iyi öğrenmemiz gerekmektedir. İslâm felsefesine en çok katkı sunan Müslüman milletlerin başında Türk milleti gelmektedir. Bu bakımdan milletimizin felsefeye bakışının ve insanlığa açtığı çığırların görülmesi, bilinmesi gerekmektedir.

Elinizdeki kitap, bunu gerçekleştirmeye yönelik küçük bir çabanın eseridir. Amacımız, ileriki baskılarda daha fazla Türk düşünürüne yer vermektir.
 

İslam Felsefesi Tarihi isimli 200 sayfadan oluşan kitap ; Prof. Dr. H. Ömer Özden tarafından yazılmış ve BİLGE KÜLTÜR SANAT yayınevinin 21.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Peygamberlik Öncesi Hz. Muhammed pdf oku indir başlıklı makalemizde Peygamberlik Öncesi Hz. Muhammed indir, Peygamberlik Öncesi Hz. Muhammed oku ve Peygamberlik Öncesi Hz. Muhammed pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.


İslam Felsefesi Tarihi pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?