Manet / Velazquez ve Estetik pdf oku indir

Manet / Velazquez ve Estetik pdf oku indir

Foucault’ya göre, estetik modernizmin başladığı “empresyonizm hareketini Manet mümkün kılmıştır”. Aslında, “Manet’nin mümkün kıldığı şey, empresyonizmin de ötesinde, bütün bir 20. yüzyıl resmidir, çağdaş sanatın içinde boy atıp geliştiği resim sanatıdır”. Foucault, Rönesans dönemiyle modern çağ arasındaki bilgi-iktidar rejimlerini incelediği, en temel eseri olan Kelimeler ve Şeyler kitabını da Velázquez’in Las Meninas tablosuyla açar. Foucault’nun, bu kitapta derlediğimiz Manet ve Velázquez üzerine incelemeleri, estetik düşüncenin köşetaşları olmakla kalmıyor, bu iki ressamın zamanlarındaki dünya görüşünü de aydınlatıyor. Carole Talon-Hugon ile David Marie’nin yazıları ise Foucault’nun Manet üzerine metnini yorumlayarak, onun “sanat tarihindeki en derin kopuş” dediği estetik modernizm üzerine düşüncelerini açımlıyor.
 

Manet / Velazquez ve Estetik isimli 123 sayfadan oluşan kitap ; Michel Foucault tarafından yazılmış ve İLETİŞİM YAYINLARI yayınevinin 04.10.2021 tarihinde yayımlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru / Towards a Storm pdf oku indir başlıklı makalemizde Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru / Towards a Storm indir, Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru / Towards a Storm oku ve Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru / Towards a Storm pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Manet / Velazquez ve Estetik pdf oku indir - Yandex indir