• Anasayfa
  • Genel
  • Aziz Benedikt ve Hıristiyan Manastır Yaşamı pdf oku indir

Aziz Benedikt ve Hıristiyan Manastır Yaşamı pdf oku indir


Aziz Benedikt ve Hıristiyan Manastır Yaşamı pdf oku indir

Batı manastır geleneğinin manevi babası ve Avrupa’nın koruyucu azizi olarak kabul edilen Aziz Benedikt (480-573), yüzyıllar boyu neredeyse tüm Avrupa’da tek geçerli manastır nizamnamesi olarak kullanılacak Regula Benedicti adlı eseriyle Batı manastır yaşamına damgasını vurmuş bir şahsiyettir.
Aziz Benedikt, dua ve çalışmayı manastır yaşamının merkezine koymuş ve Doğu manastır geleneğinde var olan bekârlık, iffet, alçakgönüllülük, itaat, istikrar, sessizlik gibi birçok değeri benimseyip, bunları Batı kültürünün şartlarına uyarlayarak daha ılımlı bir asketik yaşam modeli sunmuştur. Benedikt’in 6. yüzyılda belirlediği bu ilkeler yaşadığı çağ ile sınırlı kalmamış ve günümüzde birçok Hıristiyan tarikat ve manastır tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Aziz Benedikt’in dua ve çalışma temelinde tasarlamış olduğu manastır yaşamı eğitim, yönetim, sağlık ve tarım gibi alanlarda ortaya koyduklarıyla da pek çok yönden modern Avrupa’nın kurumsallaşmasında doğrudan etkili olmuştur.
 

Aziz Benedikt ve Hıristiyan Manastır Yaşamı isimli 335 sayfadan oluşan kitap ; tarafından yazılmış ve AYIŞIĞI KİTAPLARI yayınevinin 18.09.2021 tarihinde yayımlanmıştır.


Aziz Benedikt ve Hıristiyan Manastır Yaşamı pdf oku indir indir

Benzer Yazılar
Yorumlar ( Bu makaleye henüz yorum yapılmamış! )

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?